Ķirbja karaliskais uznāciens jeb Helovīns

Pievienots: 24.10.2016.Autors: Ilze Svarena, BarRadar Skatījumi: 1 / 258

Free stock photo pixabay.com

Rudens ražas laikā neatņemama sastāvdaļa ir oranžā oga – ķirbis. Šis košais kultūraugs rudenī mums īpaši simbolizē sauli, kad pie debess juma tā parādās arvien retāk. Mēs ķirbi asociējam arī ar no ārzemēm aizgūtiem svētkiem- Helovīnu, ko atzīmē 31.oktobrī. Šo svētku laikā ķirbis ir galvenais varonis daudzās tematiskajās ballītēs, dekorācijās un ēdienkartēs. Turpmākajā rindās lasi, ko vēl mēs zinām par ķirbi, Helovīna svinēšanu Latvijā, un, kur šogad baudīt Helovīna gaisotni.

 

Ķirbja sasniegumi

Par paša ķirbja dzimteni dēvē Centrālameriku. Ir zināms, ka ķirbī atrodami tādi vitamīni kā A, E, B un citi. Šim augam pasaulē ir laba slava, jo tas tiek uzskatīts par veselīgu uzturvielu avotu. Viena no daudzajām ķirbja labajām īpašībām ir lielais C vitamīna daudzums tajos, kas palīdz stiprināt imunsistēmu. Arī ķirbja vēderā esošās sēklas ir veselīgas, jo satur šķiedrvielas un svarīgas uzturvielas. Pasaulē vairākkārt reģistrēti smagākie ķirbji, kuru svars dažādos merījumos ir bijis no 800 līdz 1000 kilogramiem. Tikko arī Latvijā uzstādīts jauns smagākā ķirbja rekords- 404 kilogrami. Tiek uzstādīti ne tikai smagākā ķirbja rekordi, bet arī tādi, kuros nosaka ātrāko ķirbja izgrebšanas laiku. Dažādos avotos ātrākais laiks atšķiras, bet vidēji tās ir 24 sekundes. Helovīnu laikā ķirbju grebšana ir viena no visvairāk piekoptajām svētku tradīcijām. Pēc ķirbja izgrebšanas tajā ievieto svecīti, tā radot košu gaismas ķermeni svētku noskaņā.

Oranžie svētki Latvijā

Daļu priekšstata par to kas ir Helovīns Latvijā esam guvuši no filmām, kur dažādos veidos Helovīna kults tiek apspēlēts. Dažas no šīm tradīcijām arvien kuplākā skaitā tiek ieviestas arī Latvijā.

Par Helovīna galvenajām krāsām ir izvēlētas oranžā un melnā. Cilvēki pārģērbjas dažādos tērpos raganu, spoku vai citu tēlu izskatā. Pēc pārģērbšanās dažādi mošķīši staigā pa pazīstamām un ne tik pazīstamām mājām, lūdzot saldumus. Ja pie saldumiem viņi netiek, mājas saimniekiem tiek piedāvāta otra opcija- izjokošana. Joku veidi ir gan skarbāki, gan ne tik skarbi, bet pie izjokošanas pavisam noteikti var tikt, ja mājās neatrodas neviens saldums ar ko pacienāt atnācējus. Tradīcija ar saldumu lūgšana, protams, vairāk aktuāla bērnu vidū. Pieaugušie biežāk ir palīgi tērpu veidošanā, bet paši svētku noskaņai var nodoties tematisko vakariņu gatavošanai, vai arī apmeklēt kādu Helovīna ballīti.

Helovīna gaisotne pavārmākslā

Pilsrundālē 29.oktobrī būs iespēja apmeklēt Rundāles pils kafejnīcas Ozollāde rīkoto Helovīna pavārskolu. Savukārt Helovīna vakara branču 30.oktobrī varēs baudīt Annas Dārzs Rīgā.

Sīkāka informācija par abiem pasākumiem sociālās vietnes Facebook šīs nedēļas pasākumu kalendārā.

Ozollāde

Kafejnīca
Rundāles Pils, Pilsrundale, Rundāles novads
Šodien: 10:00-18:00

Annas Dārzs

Restorāns
Mūkusalas iela 44, Rīga
Šodien: 12:00-00:00


 

Bar•Radar jaunumi

"Narvesen" paplašina sortimentu ar auksti spiestiem šotiem, smūtijiem un sulām
Nostiprinot savas pozīcijas ēdienu un dzērienu pa ceļam segmentā, Narvesen papildinājis gatavo un svaigo produktu klāstu ar deviņiem Paleo uztura aukstā spieduma šotiem, smūtijiem un sulām “Paleo”. Jaunie produkti ir 100% svaigi, nesatur piedevas, nav pasterizēti vai termiski apstrādāti.
31.08.2018.
APMEKLĒTĀKO PROFILU TOP 10 – OKTOBRIS 2017
Oktobris ir pagājis, nosvinēti "Helovīni", pagriezti pulksteņi un oficiāli esam iesoļojuši ziemas laikā, kad dienas kļūst arvien īsākas un tumšais laiks ņem virsroku. Kur tad smelties gaišumu un enerģiju? Iespējams, viens no veidiem ir garda maltīte restorānā sveču gaismā vai kūciņa un kafija omulīgā kafejnīcā. Par Tavu palīgu šajā izvēlē var kļūt apkopotais BarRadar oktobra apmeklētāko profilu TOP 10.
06.11.2017.
"Rīgas Melnā Balzama" kokteilis jau otro reizi triumfē Pasaules kokteiļu čempionātā
"Rīgas Melnā Balzama" kokteilis jau otro gadu pēc kārtas plūcis uzvaras laurus prestižajā Starptautiskās Bārmeņu asociācijas organizētajā "Pasaules kokteiļu čempionātā 2017", kur tas ieguvis zelta medaļu kategorijā "Bārmeņu izvēle". Šogad "Rīgas Melnā Balzama" kokteilis ar nosaukumu "Black Tie" jeb "Melnā kaklasaite", kurā unikālu garšu saspēli ar upeņu balzamu veido arī viskijs, ķiršu liķieris, vaniļas sīrups un kafijas pupiņas, uzvaru atnesa bārmenim Rastislavam Kubanam (Rastislav Kuban) no Slovākijas.
20.10.2017.
Ziņu arhīvs »

Seko mums


,
E-pasts:
Ziņa: